T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Lise Öğrencilerinin Çanakkale Turu

 

Elmadağ genelindeki 8 liseden 135 öğrenci ile 45 kursiyerin (Halk eğitim Merkezi) katılımıyla 180 kişiden oluşan grup, Çanakkale Destanının yazıldığı toprakları ziyaret etti.


Geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz sloganıyla yola çıkan Başkan Şahin; geçen senelerde olduğu gibi bu eğitim-öğretim yılında da öğrencileri ödüllendirerek Çanakkale Gezisine gönderip öğrencilerin yüzünü güldürdü.


Çanakkale Ruhunu ve duygularınızı Diğer Arkadaşlarınızla Paylaşın


Otobüslerine binen öğrencilere güzel bir gezi geçirmeleri yönündeki iyi niyetlerini ileten Başkan Şahin şunları aktardı: “Çanakkale anlatılması zor bir mücadeledir. Çanakkale’de 250 bine yakın vatan evladımız çok zor şartlarda mücadele edip savaşmışlar, destanlaşmışlar ve şehit düşmüşlerdir. Bize sabır ve mücadele ile nelerin başarılabileceğini ifade etmişlerdir. Sizler Çanakkale’de, o mücadeleyi ve ruhu yerinde görecek ve dinleyeceksiniz. Başkan Gazi Şahin, şehitleri rahmetle andığını ifade ederek Çanakkale nin öneminin iyi anlatılması gerektiğine vurguda bulundu.


Çanakkale’nin şanlı tarihini yerinde gördüler.


4 otobüs halinde yola çıkan grup, rehber eşliğinde Çanakkale Savaşlarının yapıldığı alanları gezdiler, şehitlerimizin ruhuna dua okudular. Doğal ve Kültürel değerlerin yanı sıra Dünya Savaş tarihi açısından büyük önem taşıyan ve Türk ordu birliklerinin dünyayı şaşırtan cesaret ve kahramanlıklarının sergilendiği Çanakkale Savaşlarının izlerini taşıyan Gelibolu yarım adasını gezme şansını bulan Liseli geçler gözyaşları içinde, her adım da karşılarına çıkan şehitlerde atalarına minnetle teşekkür etme fırsatı buldular. Ayrıca Çanakkale Savaşlarında hayatını kaybeden yabancı askerlerin anıt ve mezarlarını gezen liseli gençlerin Çanakkale Gezisi, Atatürk’ün saatinin parçalandığı conkbayırını gördükten sonra sonlanmış oldu.


Belediye Başkanı Gazi Şahin; “Gezideki amacımız, ”Aziz şehitlerimiz, vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü uğruna yaptıkları görev sonucu şanlı bir tarih yazarak, şahadet mertebesine ulaştılar. Bu büyük millet şehit olmayı her zaman onur ve gurur kaynağı olarak görmüştür. Başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere bağımsızlık, din, vatan, millet, bayrak uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla anıyor, yüce Allah’tan rahmet diliyorum. ”dedi.


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr