T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Engelleri Kaldıralım, Birlikte Mutlu Olalım

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından,  Erişilebilirlik Bilgilendirme toplantısı Elmadağ Belediyesi düğün salonunda gerçekleştirildi.


Toplantıya; Belediye Başkanı Gazi Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Aylin Çiftçi, Erişilebilirlik Dairesi Başkan Vekili Dr. Deniz Çağlayan Gümüş, İlçe Daire amirleri, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Birim Müdürleri ve teknik personeller katıldı.


İlgili kanunlar ve mevzuatlar detaylı bir şekilde ele alındı.


Bilgilendirme eğitiminde; Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme, 3194 sayılı İmar Kanunu, İmar Yönetmelikleri, 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun, Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği, Kat Mülkiyeti Kanunu, Toplu taşımaya ilişkin mevzuat, Belediyelere düşen görev ve sorumluluklar ile Açık alanlar, binalar toplu taşıma sistemleri ve bu alandaki bilgilendirme hizmetleri ile ilgili yapılması gereken düzenlemeler video gösterimi ve sunumlarla detaylı bir şekilde anlatıldı.


Önemli olan Mevcudiyet değil, erişilebilirliktir.


Dr. Aylin Çiftçi ; “ Engelli vatandaşlarımız güvenli ve yardıma ihtiyaç duymadan kullanabilecekleri binalar, kaldırımlar, yaya geçitleri, otoparklar, toplu taşıma araçları oluşturulmadığında; sağlık, eğitim, rehabilitasyon hizmetlerine erişememekte, istihdam edilse de çalışamamakta, sportif ve kültürel faaliyetlere katılamamakta böylece toplumsal yaşamdan dışlanmaktadırlar. Erişilebilirlik (Ulaşılabilirlik); Herkesin, istediği her yere ve her hizmete bağımsız ve güvenli olarak ulaşabilmesi ve bunları kullanabilmesidir.”dedi.


Engelleri kaldıralım, Birlikte mutlu olalım.

Başkan Gazi Şahin; “Ülkemizde başta engelliler olmak üzere yaşlılar, hamileler, bebek arabası kullananlar gibi hareketlerinde kısıtlılık yaşayan kişiler tarafından kentsel yaşam çevrelerinin kullanımında fiziksel düzenlemelerinin yetersizliği nedeniyle büyük zorluklar yaşanmaktadır. Engellilerin toplumsal yaşama katılabilmelerinin sağlanmasında mekânsal düzenlemeler hayati önem arz etmektedir. Gerek Belediye olarak gerekse bizler bireysel olarak bu konunun hassasiyetinin ve öneminin bilincinde olup, İlçemiz için gerekli olan çalışmaları imkanlarımız dahilin de programımız kapsamında yapacağız.”dedi.


 


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr