T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
ÇOCUK İFTARINDA GÜLEN MİNİK YÜZLER

 

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin;”Oruç en önemli ibadetlerimizden biridir. Eski dönemlerde yaşanan Ramazanları hatırlayacak olursak; zengin bir iftar sofrası ve duadan sonra, abdestler alınır, birlikte akşam namazı kılınırdı. Çocukların bir kısmı belki de ilk defa bunları görürdü. Bütün bunlar bir eğlence havası içinde olurdu. İftar Namazından sonra eğlenceler başlardı. Ramazan davulu, karagöz oyunları, pamuk helvalar… Bu arada grup oyunları oynanırdı. Bilmeceler sorulur, bilenlere ufak hediyeler verilirdi. Mümkünse çocukların da katılacağı kısa bir orta oyunu oynanırdı. İlahiler söylenirdi, teravihle biterdi. 
Bu kapsamda İlçe genelindeki çocukların birlik, beraberlik ve manevi duygularını pekiştirerek kaynaşmalarını sağlamak amacıyla ve Ramazan akşamlarını doya sıya yaşamaları için Elmadağ Belediyesi tarafından “çocuk iftarı” düzenlendi.

Çocuklarımız hem öğrenecek hem de eğlenecek.


İftar yemeğinde; ‘Uluslararası Kuran’ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’ birincisi İstanbul Bahçelievler İmam Buhari Camii Müezzini Nebi Yaşar tarafından okunan kuranı kerim tilaveti ve ilahilerden sonra açılan oruçların ardından, şişme oyun parkında doya sıya oynayan çocuklar, palyaço, tahta bacak, ateşbaz, Hacivat karagöz gösterileri ile eğlenirken Osmanlı şerbeti, pamuk helva ve macun ile de ağızlarını tatlandırarak eski Ramazanların tadına vardılar.


Çocuklarımıza Ramazanın Farkındalığını Anlatabilmeliyiz.


Başkan Gazi Şahin; “Ramazan kültürünün yeni nesillere aktarılması için düşünülen Çocuk iftarımız, dinimizi, kültür ve geleneğimizi yaşatmanın bir yoludur. Çocuklarımızı sıkmadan, zorlamadan, bir eğlence atmosferi içinde onlara Ramazan'ı ve orucu anlatmak, sevdirmek, onları birbiriyle tanıştırmak, toplumsallaşmalarını sağlamak, birey olarak onlara değer verdiğimizi göstermenin bir yoludur.”dedi.


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr