T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Programı

 

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Programı Elmadağ Belediyesi Kültür Merkezi Konferans Salonunda Yapıldı.


Şehit Sertaç Uzun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin hazırladığı program saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşı ile başladı. Programda açılış konuşmasını Okul Müdürü Sakin ÇIPLAK yaptı. Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan film izlendi. Şairin şiirleri öğrenciler tarafından okundu. İstiklal Marşının kabul edilme süreci ve Şairin hayatı öğrencilerin hazırlamış olduğu kısa bir oyunla sahneye yansıtıldı. Oyunun ardından Okul Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Ersoy ve Felsefesi konulu bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından öğrencilerin hazırlamış olduğu “Cenk” konulu Çanakkale savaşlarında yaşanan bir olay (Askerlerin Şehit olmadan önce ele geçirilen tepedeki İngiliz bayrağını indirerek yerine Türk Bayrağının dikmesi) dramatize edildi. 


Belediyemiz ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile yapılan “İstiklal Marşını Ezbere ve Güzel Okuma” yarışmasında liseler arası kategorisinde birinci olan Şehit Sertaç Uzun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Damla DOĞRU İstiklal Marşını okudu. 


Dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.


Programın bitmesinin ardından 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY konulu İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencileri arasında yapılan kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödül töreni yapıldı. Belediye Başkanı Gazi Şahin tarafından yarışmada 1.olan öğrencilere küçük altın, ikincilere gram altın, üçüncülere ise saat verildi.


Minnet,şükran ve rahmetle anıyoruz.


Başkan Şahin ; . Özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın simgesi olan İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy'u bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anmaktan mutluluk duydum. Bu anlamlı günü hazırlayan,sunan ve emeği geçen herkese,İstiklal marşımızı bu kadar yürekten okuyan çocuklarımıza ve geleceğimiz olan çocuklarımızı yarınlara hazırlamak, vatana millete faydalı birer fert olarak yetiştirmek için canla başla çalışan Öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum ” dedi


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr