T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Artık Hiçbir Kabir Kur-an’ı Kerim’den Mahrum Kalmayacak

 


Elmadağ Belediyesi tarafından İlçe genelindeki kuran okuma cihazı olmayan mahallelerdeki mezarlıklara takılan, güneş enerjisi ile çalışabilen hatimmatik mezarlıklarda her gün 11.00-11.45 saatleri arasında günlük bir cüz okuyor ve 30 günde bir hatim bitiriyor.
Cihazı kullanacak olan mahalle muhtarlarına ve cami imamlarına kullanımı ile ilgili verilen eğitimde; artık her mezarlığın kendine ait bir ses sistemi, telsiz mikrofonu, uzaktan kumandası ile yönetimin mümkün olduğu, üstelik hoparlör kablosu çekmeye, elektrik hattı çekmeye de gerek olmadığı, üzerinde bulunan güneş paneli sayesinde kendi elektriğini kendisinin üretebildiği, kötü hava şartlarına dayanıklı tasarımı ve kolay montajı sayesinde her türlü ortamda çalışabildiği ve uygulama bilgisi verildi. Verilen eğitim sonrasında cihazın uzaktan kumandası ve mikrofonu mahalle muhtarlarına teslim edildi.


İlçe Halkı Memnuniyetini Dile Getirdi

Arife günlerini otomatik tanıyarak gün boyu ve bayram süresince kendiliğinden Kur’an-ı Kerim okuyabilen, bağımsız yayın yapabilen ve yüksek ses kaliteli olan cihazdan dolayı İlçe halkı memnuniyetini dile getirdi.


Bütün Geçmişlerimizin Ruhuna Hatim Okutmuş Oluyoruz

Belediye Başkanı Gazi Şahin; Bu cihaz sayesinde mezarlıklarda istenilen zamanlarda, mübarek gün ve gecelerde Kur’an-ı Kerim okunabilir, Hatim edilebiliyor ve bunun yanı sıra ses yayın sistemi olarak ta kullanılabiliyor. Defin sırasında kullanılabilen telsiz mikrofonu ile sesiniz mezarlığın tamamına ulaşımı sağlanıyor. Vatandaşların bu uygulamadan memnun olduğunu ifade eden Şahin, "Bu uygulamayla ebediyete intikal etmiş bütün geçmişlerimizin ruhuna hatim okutmuş oluyoruz.”dedi.

 

 

 


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr