T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
“Gençlik ve Kimlik” Adlı Konferans Düzenlendi

 

Elmadağ Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen konferansa Çorum Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Salim Öğüt konuşmacı olarak katıldı.

Elmadağ Müftüsü Yusuf İzzettin Kara ev sahipliğinde düzenlenen konferansa davetli olarak Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, din görevlileri ve konferansı izlemek üzere gelen gençler ve vatandaşlar katıldı.

 Ev sahibi Kara açılış konuşmasında Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle katılımcılara camilerin ve din görevlilerin toplum üzerindeki olumlu faaliyetlerinden bahsetti.

Kara daha sonra mikrofonu gençlik ve kimlik üzerine fikirlerini sunması amacıyla Prof. Dr Salim Öğüt’e bıraktı.

Mikrofonu alan Prof. Dr. Salim Öğüt, gençlere Türk ve İslam şairlerinin mısralarını okuyarak, öğütler vererek konuşmasına başladı. Konuşmasında gençler üzerindeki baskıya ve olumsuz öğelere değinen Salim Öğüt, gençlerimiz kimliklerini rehber olarak edindikleri televizyon ve internette aramaktadır diyerek televizyon ve internet kullanımındaki olumsuzluklara değindi. Prof. Dr. Öğüt, “Gençlerimiz televizyon ve internetin olumsuzlukları arasında bir kimlik arayışı içerisindedir. Gençlerimiz bir çok olumsuz unsurların etkisi altında özlerinden uzak olarak yetişmektedir. Gençlerimize değerlerimizi aktarmada derin problemler yaşamaktayız.” Diye görüş bildirdi.

Prof. Dr. Salim Öğüt “Gençlerimizin Kimlik Problemi Bizlerden Kaynaklanıyor”

Gençlerin kimliklerini bulamamadaki problemlerinin arkasında yetişkinler olarak herkesi sorumlu tuttuğunu ileri süren Prof. Dr. Öğüt,”Gençlerimiz medeniyetlerinden ve kültüründen gün geçtikçe uzaklaşmaktadır. Bu konuda problem gençlerimizden kaynaklanmamaktadır. Modern dünyanın kültürümüzü ve medeniyetimizi reddeden anlayışına karşı bizlerin müdahale etmemesinden kaynaklanmaktadır.” İfadelerini kullandı.

Gençlerin kimlik arayışıyla ilgili devam ettirdiği konuşmasında Prof. Dr Salim Öğüt, değerlere sahip çıkılması gerektiğini söyledi.


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr