T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Ulusal Kongreye Elmadağ Belediyesi Damgası

 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin ev sahipliğinde Elmadağ Meslek Yüksekokulu ve Adalet Meslek Yüksek Okulunun katkılarıyla düzenlenen 8. Ulusal Büro Yönetimi ve Sekreterlik Kongresi başladı. Kongrenin ilk gününde Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin davetli ve katılımcılara akşam yemeği verdi.

Bu yıl sekizincisi (8) düzenlenen büro yönetimi sekreterlik kongresinin ilk gününde öğrencilere ve eğitimcilere çeşitli oturumlarda konunun uzmanları tarafından paneller düzenlendi.

İlk günün sonunda Elmadağ Belediye Başkanı ulusal kongreye katılan bilim adamlarına ve öğrencilere yönelik bir yemek verdi. Yemeğe Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Taluğ, A.Ü Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Levent Akın, A.Ü Elmadağ Meslek Yüksek Okulu Müdürü Ayhan Şerbetçi, Öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

Yemekte bir konuşma yapan Rektör Cemal Taluğ şu konulara değindi: “Büro yönetimi ve sekreterlik kavramı dünyada ve ülkemizde önemi artan bir kavramdır. Bilgi toplumunun gelişimi ve nitelikli insana duyulan ihtiyaç artışı ve hizmet sektörünün gelişmesiyle büro yönetimi sekreterlik alanına ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Hizmet sektörünün önemli bir parçasının nitelikli insan olduğunun bilincindeyiz bu sebeplerden dolayı 8. düzenlenen bu kongre çok önem arz etmektedir.” Diye görüş bildirdi.

Taluğ, Şahin’e Şilt Verdi

Rektör Taluğ bu kongreye Elmadağ Belediyesi ve TBMM Genel Sekreterliği büyük ilgi duyuyor ve destek sağlıyor. Bilime gelişime verdikleri desteklerden dolayı TBMM Genel Sekreterliği’ni ve Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin’i takdir ettiğini ve teşekkürlerini sunduğunu söyledi. Rektör Taluğ, desteğini hiçbir zaman eksik etmeyen başkanımıza ben buradan huzurlarınızda bir şilt hediye etmek istiyorum dedi.

Başkan Gazi Şahin’in verdiği yemek akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. A.Ü Rektörü Cemal Taluğ, Demokratik açılım ve akabindeki anadildeki eğitim ile ilgili soruya şu yanıtı verdi.

Prof. Dr Cemal Taluğ, “Anadilde Eğitim Olamaz”

Bir basın mensubunun anadilde eğitimle ilgili sorusuna net cevap veren Prof. Dr. Cemal Taluğ anadilde eğitim söz konusu olamaz dedi. Taluğ,” Üniversiteler özgür düşünce alanlarıdır. Bizler düşünce üretiyoruz. Farklı görüşlerimiz elbette olacak. Üniversiteler tüm görüşlerin kaynağıdır. Demokratik açılımla ilgili olarak İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay görüşlerimizi aldı. “ dedi ve anadilde eğitimle ilgili olarak şunları aktardı.”Anadilde eğitim konusu yönünde farklı görüşler olabilir ama üniversitemiz bünyesinde kesinlikle anadilde eğitim söz konusu olamaz. Dersler Kürtçe olsun yada başka bir dilde olsun verilemez. Anadilde eğitim anayasaya aykırıdır. Anadilde eğitime anayasa izin vermiyor. Türkçe dışında eğitim dili olamaz” diye ifadede bulundu.

Taluğ,” Kürtçe Eğitim Konusu ile İlgili Yazılı ve Sözlü Bir Talep Olmadı”

Anadilde eğitime Anayasa’nın izin vermediğine vurguda bulunan Rektör Cemal Taluğ, bu konuyla ilgili öğrencilerimizden ya da farklı kişi ve kuruluşlardan bir talep almadık. Böyle bir talep olsa bile mevzuat izin vermez. Ancak TBMM yeni bir yasa çıkarır ve bu yasaya Anayasa Mahkemesi onay verirse şartlar değişebileceğini söyledi.
Derslerin Türkçe dışında farklı bir dilde verilemeyeceğini eğitim dilinin Kürtçe olamayacağını hatırlatan Rektör Taluğ, Anayasa’da her şeyin açık olduğunu ifade etti.

8. Ulusal Büro Yönetimi ve Sekreterlik Kongresi’nin 16 Ekim 2009 Cuma günü Beypazarı gezisiyle sona ereceği bilgisi alındı.


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr