T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Bayram Öncesi Halka Ücretsiz Check-Up

 

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, başlattığı uygulamayla bayram öncesi vatandaşları ücretsiz genel sağlık taraması hizmeti sundu. Başkan Şahin vatandaşın evine getirilen bu hizmetle vatandaşların sağlıklı bayram geçirmesi düşüncesinde olduğunu belirtti.

Elmadağ Belediyesi’nin başlatmış olduğu evde bakım hizmeti bayram arifesinde hız kazandı. Evde bakım hizmeti ekibiyle sağlık taramasına hizmetine Gazi Üniversitesi Tıp fakülteleri hocaları Prof. Dr. Mehmet Cindoruk, Prof. Dr. İlhan Tektin, Prof. Dr. Fikret İleri, Uzman. Dr. Bekir Küçükkayıkçı ve Uzman Dr. Haluk İşgen’le birlikte katılan Başkan Gazi Şahin, “Hizmet için varız.” dedi.


Hem Bayram Ziyareti Hem Sağlık Hizmeti

Evde bakım hizmeti sunan gezici ekiple Elmadağlı vatandaşları evinde ziyaret eden Başkan Gazi Şahin ve sağlık heyeti hem vatandaşların bayramını kutladı hem de vatandaşlara ücretsiz check- up yaptırdı. Vatandaştan ve sorunlardan uzak bir hizmet anlayışının olamayacağını söyleyen Başkan Şahin, benzeri uygulamaların yeri geldikçe tekrarlanacağına vurguda bulundu.

Vatandaşlar Bu Hizmetten Çok Memnun

Konusunda uzman bir ekiple gerçekleştirilen sağlık hizmeti uygulamasından oldukça memnun olduklarını ifade eden vatandaşlardan sadece biri olan 61 yaşındaki Mehmet Celaldağ kalp hastası olması nedeniyle sık sık hastaneye gittiğini belirterek bu uygulama sonrasında evde bakım hizmeti ile büyük bir sıkıntıdan kurtulduğunu belirtti.
Ev sahiplerinin "Bu güne kadar kapımızı açan olmamıştı, sen geldin, ne mutlu" demesi üzerine Başkan Şahin, "Bundan böyle kapılarınız açılacak" karşılığını verdi.

İletişim Görevlisiyle Vatandaşların Moral Motivasyonu da Yüksek Tutuluyor

Evde bakım hizmetini sunan ekibin mesleğinde uzman bir doktor, uzman bir hemşire, iletişim kabiliyeti ve beşeri ilişkileri üst seviyede bir iletişim sorumlusuyla nitelikli bir şekilde gerçekleştirildiğini ifade eden Başkan Gazi Şahin, vatandaşların sorunlarının iyi analiz edildiğini, rahatsızlığı bulunan vatandaşların gerekli testlerinin yapıldığını ve gerek duyulduğunda hastanede tedavilerinin yapılacağını aktardı.

İnsan odaklı hizmet parolasıyla hareket edildiğini aktaran Başkan Gazi Şahin, sağlık heyetiyle birlikte girdiği bir evde şu açıklamalarda bulundu: “Ülkemizde görülmüş bir şey değil. Bir profesörün bir gecekonduda vatandaşın ayağına kadar gidecek dertleriyle dertlenecek. Ancak bu arkadaşlarla bu iş mümkün. Bizde Elmadağ belediyesi olarak kültür merkezi yapılır, fabrikalar kurulur ama insanımızın sorunlarını çözmeliyiz diye düşündük. Bu bir günlük proje değil. Gösterişle de alakası yok.” ifadelerini kullandı.

 Avrupa Standartları Ölçüsünde Bir Hizmet

Başkan Gazi Şahin’in bu hizmet uygulamasını Türkiye’de ilk başlatan isim olduğunu kaydeden, Gazi Üniversitesi tıp fakültesi doktorlarından Prof. Dr. Mehmet Cindoruk, Evde Bakım hizmeti ile ilgili şunlara değindi: "Bizler hastaların uzun yıllardır ne kadar sıkıntı çektiğini gören insanlarız. Onun için biz bu modelin Türkiye için çok iyi olduğunu düşünüyoruz. Hepte bunu savunduk. Sayın Başbakanımızda ülkemizin yaşlandığını ve evde bakım uygulamasının önemine dikkat çekmişti".

Bu insanların hastane kapılarında sürünmelerini istemediklerini belirten Prof. Dr. Cindoruk evde bakım projesinin Avrupa ve Amerika'da çok yaygın uygulanan bir sistem olduğunu belirtti. Cindoruk "Türkiye bu konuda çok geri kaldı, ama sayın başkanımız Gazi Şahin bir ilki gerçekleştirdi.” dedi. Bu uygulamanın devlete maddi anlamda katkı sağladığını da aktaran Prof. Dr. Cindoruk Türk insanının yaşlılarına ve hastalarına sahip çıktığını, bu nedenle bu sistemin çok yerinde olduğunu kaydetti


Bir Haftada 180 Kişi Faydalandı

Bayram öncesinde başlatılan bu hizmetin bayram sonrasında da devam edeceğini şu ana kadar 180 vatandaşın evde bakım ve sağlık taraması hizmetinden faydalandığını belirtildi.
Başkan Gazi Şahin, vatandaşların Evde Bakım hizmeti ile ilgili her türlü soru ve görüşlerini Elmadağ Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ya da 863 06 50 numaralı telefona bildirebileceklerini belirtti.


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr