T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Zabıta ve Polis Panelde Buluştu

 

Elmadağ Belediyesi Hizmet Binası’nda zabıta memurlarına ve ilçede görev yapan emniyet mensuplarına yönelik bir panel düzenlendi.

Elmadağ Belediyesi başkanı Gazi Şahin’in organize ettiği panele Elmadağ Kaymakamı Ejder Sarıçiçek, İlçe Emniyet Müdürü Adem Arslanoğlu, zabıtalar ve emniyet mensupları katıldı.

Panele konuşmacı olarak katılan Polis Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Şaşmaz polis salahiyetleri ve kabahatler kanunu hakkında zabıta ekiplerine ve emniyet mensuplarına bilgilendirmede bulundu.

Panelde katılımcılarla sohbet eden ve katılımcı emniyet mensupları ve zabıtaların kanunlarla ilgili sorularını da yanıtlayan Dekan Prof. Dr. Ali Şaşmaz, kabahatler kanununa riayet etmenin toplum huzuruna büyük katkı sağlayacağını kabahatler kanununun diğer önemli suçların oluşmasına engel olucu bir yanının bulunduğunu ifade etti.

Panelde; gürültü, sarhoşluk, dilenme, kumar, başkalarını rahatsız etme, ilan ve afiş yapıştırma, seyyar satıcılar, kamu kurum ve kuruluşları yapılarına zarar, toplumun ortak kullanım araç ve yapılarına zarar gibi konular hakkında katılımcı emniyet güçlerini ve zabıta ekiplerini bilgilendiren Güvenlik Bilimleri Akademisi Dekanı Prof Dr. Ali Şaşmaz soru cevap kısmında katılımcıların sorularını yanıtladı.

Dekan Ali Şaşmaz, Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin’in Küçük yaştaki çocukların, mala zarar verme konusunda suça teşvik edilmesinin hem suç işleyen çocuk açısından hem de suça azmettiren açısından ceza-i yaptırımı ile ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:

Küçük yaştaki çocukların suça teşvik edilmesi ilk olarak yaşadığı toplum için sorundur. O bireyin bir suçu işlemesi ileriki dönemlerde suça eğilimini arttırabilir. Burada önemli olan cezadan çok kanunların amacının topluma daha iyi aktarılmasıdır. Unutulmamalıdır ki suç oluşturabilecek her eylemin cezası vardır. Bu konu ile ilgili olarak önemli olan ise suça azmettirilenin cezalandırılması o çocuklara sahip çıkılmasıdır. Suça azmettirmenin cezası iyice ağırlaştırılmıştır.


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr