T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Dik Duruşun Şiiri

 

12 Mart 1921 tarihinde İstiklal Marş’ımızın kabulü nedeniyle Elmadağ Halk Eğitim Merkezinde bir konferans düzenlendi.

İlçe Müftülüğünün düzenlediği konferansa Elmadağ Kaymakamı Ejder Sarıçiçek, Belediye Başkanı Gazi Şahin, İlçe Müftüsü Yusuf İzzettin Kara, İlçe Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, siyasi parti temsilciler daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Programa Diyanet İşleri Başkanlığı, Süreli Yayımlar Şube Müdürlüğü Musahhih Hayati Otyakmaz katıldı. Konuşmacı konuğun hitabından önce İlçe Müftüsü Yusuf İzzettin Kara katılımcılara açılış konuşması yaparak misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Milli Mücadelenin Şiiri

Konuşmacı Hayati Otyakmaz, İstiklal Marşı’nın kabulü esnasında süre gelen gelişmeleri konuklara coşkulu bir şekilde anlatarak İstiklal Marş’ının önemine vurguda bulundu.
Otyakmaz,” Mücadelenin yoğun olduğu zamanlarda, yeni bir devletin kurulması aşamasında İstiklal Marşı için bir yarışma düzenlemiş, bu yarışmaya 734 şiir sunulmasına rağmen hiçbir şiir İstiklal Marşı olacak seviyede beğenilmemiştir. 500 lira ödül olduğu için yarışmaya katılmayan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy daha sonra çeşitli girişimlerle şiir yazmaya razı edilmiş ve Milli Şairimizin ölümsüz eseri İstiklal Marşımız olarak kabul edilmiştir.” Diye konuştu.

İstiklal Marşı’nın kabulü esnasında yaşananları ve mücadeleleri konuklarına detaylı bir şekilde aktaran Hayati Otyakmaz İstiklal Marşı’nın zamanın mücadelesini yansıttığını belirtmiştir.

Millete Armağan Edilmiş Bir Eser

İstiklal Marşının Kabulünün 89. yılı nedeniyle bir değerlendirmede bulunan Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin ise, “İstiklal Marş’ımız O dönemlerde yaşanan yokluklar ve zorluklar içerisindeki mücadeleyi anlatmıştır. Son yüzyılını savaş ve iç karışıklıklarla geçiren bir milletin mücadelesinin eseridir. Kötü zamanların çok iyi ifadesi olan İstiklal Marş’ımızı Milli Şair’imiz Mehmet Akif Ersoy Safahat adlı eserine eklememiş bu şiiri Türk Milletine hediye etmiştir.” Dedi.

Gazi Şahin, Halk Eğitim Merkezi’ndeki programdan sonra Hasanoğlan Öğretmen Lisesi’ndeki programa da katılarak İstiklal Marşı’nın kabulünün 89 yılını liseli gençlerle burada da kutladı.


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr