T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Öğretmenlere Domuz Gribi Dersi

 Ankara Üniversitesi Elmadağ Meslek Yüksekokulu’nda Elmadağ’da görevli İlköğretim ve ortaöğretim öğretmenlerine yönelik domuz gribi ile ilgili bilgilendirme semineri düzenlendi.

Elmadağ Meslek Yüksekokulu’nda gerçekleştirilen Elmadağ Belediyesi ve Elmadağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği,  veteriner hekim Doç. Dr. Ali Erkut’un sunduğu bilgilendirme seminerine,  Elmadağ Kaymakamı Ejder Sarıçiçek, Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, Elmadağ İlçe Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş ve Elmadağ’da görevli İlk öğretim ve orta öğretim okulu öğretmenleri katıldı.

Seminer öncesi basın mensuplarına bilgi veren Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, Tarihte 1918’li yıllarda İspanyol Nezlesi adlı salgında 50 milyon civarı insanın hayatını kaybettiğini anımsatarak, eğitimin ve bu seminerin öğretmenlere verilmesinin amacına değindi. Şahin her şeyin başının eğitim olduğunu; eğitimle, eğitimli insanla birçok problemin olgunlaşma aşamasına gelmeden çözülebileceğini, belirtti.

Seminerde öğretmenlere hitap eden Başkan Şahin öğretmenlik mesleğinin önemini belirterek, bu tür seminerlerle bir bilgi zinciri oluşturulabileceğini ve insanlarımızın daha bilinçli olabileceğini bildirdi. Şahin bu tür konularda öğretmenlere büyük sorumluluk düştüğünün altını çizdi

Yeterli Önlem Alınmazsa Domuz Gribi Bizi Tehdit Edebilir.

Elmadağ Meslek Yüksek Okulu’nda yapılan Seminerin temel konusunu şu an gündemde olan, domuzlarda grip hastalığı yapan H1N1 virüsünün domuzdan insana ve insandan insana bulaşması oluşturdu.

Domuz Gribinin Kuzey ve Orta Amerika’da hızla yayıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Ali Erkut domuz gribinin şu an ülkemizde bulunmadığını belirtti. Doç Dr. Ali Erkut, ülkemiz insanlarının, ülkemizde domuz yaygın değil ve bizde domuz ürünleri tüketmiyoruz o yüzden bize bulaşmaz düşüncesinde olabileceklerini; ama bu düşüncenin yanlış bir düşünce olduğunu ifade etti. Ali Erkut Mısır’da yapılan domuz itlafının bir çözüm olamayacağını çünkü virüsün insandan insana bulaşabilme özelliğinin bulunduğunu hatırlattı.

Domuz gribinde korunabilmenin yollarına da değinen Erkut, kişisel temizliğe dikkat edilmesi, kalabalık ve havasız ortamlardan uzak durulması, hapşırırken veya öksürürken ağız ve burnun tek kullanımlık mendille kapatılmasını, hastalığın görüldüğü yerlere gidilmemesini ve en önemlisi ellerin sıklıkla sabun ile yıkanması gerektiğine vurgu yaptı

Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr