T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Tutukluların Sanat Özgürlüğü

 

Elmadag Kapali Ceza Infaz Kurumu’nda tutuklu ve hükümlü olarak bulunan ceza evi sakinlerinin 70 parçalik eserleri görücüye çikti.

Ceza evi sakinlerinin 2 aylik süreçte tamamladigi 70 parçadan olusan ve agirligi tezhip ve rölyef çalismasi olan eserler açilan sergi ile davetlilerin ve halkin begenisine sunuldu.

Serginin açilisinda bir araya gelen Elmadag Kaymakami Ejder Sariçiçek, Belediye Baskani Gazi Sahin, Cumhuriyet Bassavcisi Erdal Demir, Cumhuriyet Savcisi Mustafa Yildirim ve Emin Ünsal sergiyi Ceza Evi Müdürü Birol Özyilmaz ile gezerek eserleri incelediler.

Tezhip ve Rölyef çalismalarinin yani sira kolye bilezik ve çesitli el emegi ürünlerinde sergilendigi sergide bazi parçalarin satis amaçli oldugu bildirildi. Protokol heyeti ile birlikte gezen ve eserler hakkinda heyeti bilgilendiren Elmadag Halk Egitim Merkezi ögreticileri Rahile Tatli ve Necla Zorlu 2 aylik çalismalari neticesin tutuklu ve hükümlülerin bu eserleri olusturduklarini bildirdiler. Ögreticiler bu ise ilk baslanildiginda tutuklu ve hükümlülerin zorlandiklarini ama zamanla bu zorluklari astiklarini kaydettiler.

Hükümlü ve tutuklulara psikolojik destek veren psikolog Ceren Dedeoglu ise bu tür ugraslarla tutuklu ve hükümlülerin zihinlerinin dinlendigini, birlikte bir çalisma içerisinde olduklari için birbirleri ile uyum içerisinde bulunduklarini bu durumun tutuklu ve hükümlüler üzerinde büyük bir rahatlatici etki olusturdugunu söyledi.

Elmadag Belediyesi’nde açilan sergide Elmadag Kakmami Ejder Sariçiçek ve Belediye Baskani Gazi Sahin begendikleri eserleri satin aldilar.


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr