T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Onbinler Buse’yi Ebediyete Uğurladı

 

Elmadag sehidinin elinden simsiki tuttu ve sonsuzluga yolcu etti. Buse’nin cenazesine devlet erkani da yogun ilgi gösterdi.

Istanbul Halkali’da servis otobüsüne yapilan saldiri sonucunda sehit düsen 17 yasindaki Buse Sariyag’in Elmadag’da yapilan cenaze törenine; Genelkurmay Baskani Orgeneral Ilker Basbug, Devlet Bakani ve Basbakan Yardimcisi Cemil Çiçek, CHP Genel Baskani Kemal Kiliçdaroglu, MHP Genel Baskani Devlet Bahçeli, Jandarma Genel Komutani Orgeneral Atila Isik, Kara Kuvvetleri Komutanligi Kurmay Baskani Orgeneral Bekir Kalyoncu, CHP Genel Baskan Yardimcisi Hakki Süha Okay, MHP Genel Sekreteri Cihan Paçaci, Ankara Valisi Alaattin Yüksel, Ankara Emniyet Müdür Orhan Özdemir, YARSAV Baskani Emine Tarhan Ülker, Elmadag Kaymakami Ejder Sariçiçek, Belediye Baskani Gazi Sahin, Siyasi partilerin Il ve Ilçe Baskanlari, sivil toplum örgütleri ve onbinlerce vatandas katildi.

Elmadag Devlet Hastanesi’nden alinan Elmadag Belediyesi cenaze araci ile törenin yapilacagi Istasyon Camisi önüne getirilen Buse Sariyag’in Türk Bayragi’na sarili naasi onbinlerin hüzünlü gözleriyle karsilandi.

Baba Sariyag, “Hainler Çikin Karsima”

Evladinin bayraga sarili tabutunu gören Sehit Babasi Ünal Sariyag, Basin mensuplarina seslenerek, “Aglayanlari çekip de hainleri sevindirmeyelim. 20 yil daglarda onlara karsi mücadele ettim, kizimi onlara karsi korudum, onlara vermedim, Bati’nin batisina geldim, kizim bana siper oldu. Erkeklerse, delikanlilarsa simdi çiksinlar karsima“ dedi.

Emeklilige bir yila kala

17’sinde Sehitlik mertebesine eren Buse Sariyag’in tören alanina terörü lanetleyen sloganlarla birlikte girdi.  Buse’nin tabutu basinda agit yakan halasi Ulviye Sariyag üzüntü içerisinde sunlari aktardi: “Çocugum olmadigi için, Buse’yi kendi çocugum yerine koydum. Okumayi çok isteyen ve seven Buse, büyük yerlere gelmek istiyordu. 20 yildir Dogu ve Güneydogu’da görev yapan kardesim Ünal bir yil sonra da emekli olmayi düsünüyordu” dedi

Sude’nin gözyaslari dinmedi

Sehit olan ablasini hiç yalniz birakmayan, verdigi asker selamlariyla herkesi duygulandiran sehidin kiz kardesi Sude Sariyag’i Genelkurmay Baskani Ilker Basbug teselli etti. Sude’nin Sehit Buse’ye ‘abla, ablam’ diye seslenisi kulaklarda çinladi.

Devlet erkani cenaze namazinda

Sehit Buse Sariyag’in cenaze namazi Istasyon Camisi’nde öglen namazina müteakip kilindi. Namazi Elmadag ilçe Müftüsü Yusuf Izzettin Kara kildirdi. Cenaze namazinda Genelkurmay Baskani Ilker Basbug, Devlet Bakani ve Basbakan Yardimcisi Cemil Çiçek, CHP Genel Baskani Kemal Kilisdaroglu, MHP Genel Baskani Dr. Devlet Bahçeli ve kuvvet komutanlari ve sehidin babasi Ünal Sariyag ilk safta yer aldilar.

Elmadag halki Yenimalle Mezarligi’na akin etti

Cenaze namazinin ardindan Elmadag sehidini Yenimahalle Mezarligina kadar takip etti. Mezarlikta sehit için Kuran’i Kerim okundu dualar edildi. Sehit Buse Sariyag, babaannesinin yanina defnedildi.

Devlet Bahçeli ve ilçe protokolü Sehidin mezarina toprak atti

Babaannesinin yanina defnedilen Buse’nin mezarina MHP Genel Baskani Devlet Bahçeli, Elmadag Kaymakami Ejder Sariçiçek, Belediye Baskani Gazi Sahin toprak attilar.

Mezarina Tük Bayragi Dikildi

Sehit Buse Sariyag’in topraga verilmesiyle Sehit Babasi Ünal Sariyag kizinin mezarina bir bidon su döktü ve mezara Türk bayragi asti.

Taziyeler Kabul Edildi

Sehit Buse’nin topraga verilmesinin ardindan Üçevler Mahallesi’ndeki evlerinde taziyeler kabul edildi.


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr