T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Vuslatın 738. Yıl Dönümü Elmadağ’da Anıldı

 

Bu yıl 738.si dünyanın her yerinde  kutlanan ,Vuslat Yıldönümü Şeb-i Arus töreni, yani Hz. Mevlana nın deyimiyle, “ düğün günü “ Elmadağ’da büyük bir coşku ile kutlandı.
Kuran okumada Dünya 1.si olan Ali Tel tarafından okunan Kuran-kerim tilaveti ile açılışı yapılan program İnsan düşüncesine yepyeni bir mesaj veren ve İslam düşünürlerinin fikir sistemlerini,  ruh, akıl ve sevgi üçgeni içinde sunan, insanlığa ahlak, din, ilim ve akıl yolunda heyecan katarak yeni ufuklar açan Hz.Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Tasavvuf müziği ve Sema gösterileri eşliğinde anılmasıyla devam etti.

''İnsan yaratılmışların en şereflisidir''
İlçe Müftüsü Faruk Turhan ''İnsan yaratılmışların en şereflisidir'' düşüncesiyle her dilden, her dinden, her renkten insanı kucaklayan Mevlana; sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolüdür diyerek Elmadağ düğün salonunda yapılan programın da tamda adına uygun böyle güzel bir yerde yapıldığı için Başkan Şahin’e teşekkür etti.

“Mevlana Dünya için büyük bir değerdir.”
 Şeb-i Arus töreninde konuşan Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, Hz Mevlana’nın dünya için büyük bir değer olduğunu Vuslat’ın uluslararası bir terim olarak kabul görüldüğünü söyledi. Şahin,” Hz Mevlana her şeyin kaynağını iyi biliyordu. Keza “Yaratılanı sevmek gerekir yaratandan ötürü’ cümlesiyle bize güzelliği sevgiyi ve iyiliği; yalnızca insana değil yaratılan her şeye değer verme anlayışını miras olarak bırakmıştır. Hz Mevlana’yı anlamak insanı anlamaktır. İnsanı anlamak ise her şeyi anlamaktır. Sevgi her şeyin çözüm kaynağıdır.” dedi.
Başkan Şahin; “Sözlerimi , Hz. Mevlana nın deyimiyle ,güzel sözüyle bitirmek istiyorum, “Yaratılanı severiz, yaradan dan ötürü”, sözünden hareketle Bizim de Herkese yetecek kadar sevgimiz var diyor, Hepinizi sevgiyle kucaklıyor, hürmetlerimi sunuyorum.”dedi.

 


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr