T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Engelleri Aşalım

 

Elmadağ Kaymakamlığı ve Elmadağ Belediyesi tarafından “El birliği ile Engelleri aşalım” konulu toplantı düzenlendi.
“Engellilerin topluma katılmasını sağlayalım”
Elmadağ Belediyesi hizmet binasında düzenlenen toplantıda konuşan Elmadağ Engelliler Derneği Başkanı Havva Tiryaki; ”Engellilerin topluma katılmalarının önündeki en büyük engellerden biri de ulaşım, fiziksel çevre ve konut sorunudur. Yollar, kaldırımlar, kamu binaları, parklar ve bahçeler, okullar, içinde yaşanılan konutlar, ulaşım araçları ve bunun gibi daha bir çok fiziksel çevre unsuru, engellilerin topluma katılmasının önünde ciddi birer engel oluşturmaktadır. Hareket yeteneğimizi sınırlandırarak, bizlerin toplumsal yaşamdan dışlanmasına neden olmaktadır. Oysa bütün bunlar, engellilerin topluma katılmasını, toplumla bütünleşmesini kolaylaştıracak bir biçimde tasarlanabilir ve geliştirilebilir.”dedi.
Toplantı sonuçlarına göre kurumlar üzerine düşen görevleri paylaştı.
İlçe Milli eğitim Müdürlüğü kapsamında;Engelliler ile ilgili etkinlikler, şenlikler düzenlenecek ve rehabilitasyon merkezleriyle aynı kapsamda değerlendirilecek.
Hayır sever görme engelli Rasim Kahraman tarafından, kendisine ait olan tesislerinde Engelliler için  haftanın bir günü ücretsiz olarak hamam , sauna ve halı saha  hizmeti sağlayacak.

“Kurum ve kuruluşlardan örnek davranış”
Belediye bünyesinde; Yeni yapılacak olan tüm kaldırımlara engelli rampaları yapılacak.  Kaymakamlık ve Belediye binasındaki Tuvaletler engellilere uygun olarak düzenlenecek, asansör yapılması için görüşmeler yapılacak, Kanunlar çerçevesinde Mağazalara, alışveriş merkezlerine, kamu kurum ve kuruluşlarına rampaların yapılması hususu bildirilecek, Otobüsleri engellilerin rahat kullanabilmesi için UKOME ile görüşülerek tüm özel otobüslerin, engellilere uygun hale getirilmesi talep edilecek.
Halk Eğitim Merkezi Tarafından; Yeterli sayıya ulaşılması durumunda , Engellilere eğitim verilerek üretim yapmaları sağlanacak, bu yapılan üretimleri okullarda ve  Elmadağ Belediyesinin göstereceği uygun alanlarda sergiler  açarak satış yapmaları sağlanacak.
Müftülük tarafından engellilere ve ailelerine Halk Eğitim Merkezinde eğitim programı düzenlenecek.
Sağlık grup başkanlığı tarafından; evde bakıma yardımcı olunacak, aile hekimleri mobil hizmet verecek.
İlçede bulunan ,Özel kuruluş olan  rehabilitasyon merkezleri tarafından annelere özel psikoloji eğitimi düzenlenecek.

“Biz Engellilere Sevgi ile Bakar, Sıkıntılarını Paylaşırız.”
Başkan Gazi Şahin; Toplum içerisinde zaman zaman engelli vatandaşlarımızla karşılaşmışsınızdır. Bu durumda olan bir kimse bizden yardım istediği zaman ona kendisine ne şekilde yardım edebileceğimizi sormamız gerekir ki faydalı olabilelim. Biz Engellilere Sevgi ile Bakar, Sıkıntılarını Paylaşırız. Unutulmamalıdır ki onlar içinde yaşadığımız toplumun birer ferdidir. Bu yüzden hepimiz onlarla en iyi iletişimi kurmak zorundayız. Çünkü toplumda mutluluk ancak fertler arası ilişkilerin mükemmele ulaşması ile sağlanabilinir. İlçemiz genelinde engelli, kardeşlerimiz için üzerimize düşenleri yapmaktayız, talepler ve ihtiyaçlar doğrultusunda yapmaya da devam edeceğiz “dedi.


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr