T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Elmadağ da "Yaşlıların yaşamı renkleniyor"

 

Elmadağ Belediye Başkanlığı , Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (Yaşam) ve Kayalar Kimya A.Ş. işbirliği ile “Yaşlıların Yaşamı Renkleniyor” adlı Sosyal sorumluluk projesi tanıtım toplantısı Elmadağ Halk Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi.

Toplantıya; Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, Ankara Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof.Dr. Esin Akı,Ankara Üniversitesi Yaşlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Emine Özmete, A.Ü. öğrencileri,Kayalar Kimya Ankara Bölge Müdürü Gökhan Usanmaz, İlçe Daire Amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Prof.Dr.Emine Özmete ;”Yoksulluk sınırının altında yaşayan ailelerin sayısı gün geçtikçe artmakta; bundan en çok incinebilir bir grup olarak  yaşlılar etkilenmektedirler. Çoğu yaşlı  ve aileleri  genellikle beslenme gibi temel insani ihtiyaçlarını bile yeterince karşılayamayacak düzeyde yaşamaktadırlar. Diğer yandan yaşlılıkla beraber hastalıkların artması sağlık ve ilaç harcamalarının artmasına da neden olmaktadır. Bu durumda yaşlılar yaşadıkları konutun bakımı ya da boyanması gibi bir ihtiyacı  öncelikli olarak görmemektedirler. İhtiyaç olarak algılasalar da çoğu zaman bunun için olanaklara sahip olamamaktadırlar.” dedi.
Prof.Dr.Özmete; “Tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de artık yaşlı bir toplumdur. %7.1 oranındaki 65 yaş ve daha yaşlı bireylerin yaşadığı Türkiye’de yaşlılara kaliteli hizmetler götürmek ve sosyal politikalar üretmek en önemli mücadele alanlarından bir haline gelmiştir. Küresel yaşlılık tüm ülkelerin artan ekonomik ve sosyal talepler ile yüzleşmesine neden olmuştur. Bu talepleri karşılayabilmek özel sektörün kamunun üniversitelerin sivil toplum örgütlerinin ve yerel yönetimlerin daha duyarlı olması gerekmektedir. Bu açıdan “yaşlıların yaşamı renkleniyor” sosyal sorumluluk projesinin örnek olacağını düşünüyorum.”dedi.
Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin;”Projemiz kapsamında İş birliği içerisinde Ankara Üniversitesi öğrencilerinin katılımı ve Elmadağ Belediyesi'nin ekiplerinin katkıları ile, kendi evlerinde yalnız yaşayan yada aileleri ile birlikte kalan 100 yaşlının konutlarının bakımı yapılarak,yaşlılarımızın yaşamlarına kalite ve değer katmaya çalışılacağız.”dedi. Başkan Şahin; “Bizleri yetiştirip büyüten,  bugünlere getiren yaşlılarımıza hürmetimiz sonsuz. Onlar için yani bizleri bu zamanlarımıza getiren büyüklerimiz için yapılan bu projede olmak ve destek vermek bizi onurlandırıyor”.dedi.
Program 74 yaşındaki yaşlı ve evde tek başına yaşayan Satı ninenin evinin boyanması ile proje kapsamında çalışmalara elbirliği ile Elmadağda start verildi.


 


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr