T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
"Yıldızlar Engel Tanımaz" Konferansı

 

İlçe Müftülüğü tarafından Yaşlılar ve Engelliler için ; Yıldızlar engel tanımaz,Bedensel özürlü sahabilerin hayatı (Engelleri iman Gücüyle Aşan Peygamber Dostları)” konulu seminer Elmadağ Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda  düzenlendi.

Seminere İlçe Kaymakamı Resul Kır, Belediye Başkanı Gazi Şahin, Ankara İl Müftü Yardımcısı Mehmet Emin Çetin,  İlçe Müftüsü Faruk Turhan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, Elmadağ Engelliler Başkanı Havva Tiryaki , İlçe protokolü, Yaşlılar, Engelliler ve aileleri katıldı.

İlçe Müftüsü Faruk Turhan ; “Allah’ın yeryüzüne göndermiş oluğu, en şerefli varlık olan, en güzel şekliyle yaratılmış olan insanoğlunun hayat yolculuğunda karşılaştığı sorunları, problemleri ve onları aşma yolunda, Müftülük olarak bizlere düşen görevler nelerdir? Bu yolda neler yapabiliriz, düşüncelerimize cevaplar ararken, Prof. Dr. Ali Seyyar Hocamızın kitabı ile karşılaştık ve hocamızın, düşüncelerimize, sorularımıza cevap olacağını düşündük. Davetimizi kabul edip, buraya bizleri aydınlatmak için gelen sayın hocamıza teşekkür ediyor, programımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi. 

“ Engelleri iman Gücüyle Aşan Peygamber Dostlarından örneklerler .”

Prof. Dr. Ali Seyyar ; Peygamber efendimizin(S.A.V)  engellilere bakış açısı ve engellilere göstermiş olduğu davranışları, Engellilere nasıl davranılması ve bakış açımızın nasıl olması gerektiği, hakkında bilgiler ve örnekler verdi.
Engellilere bakış hakkında Peygamber efendimizin (S.A.V)   bundan yaklaşık bin yıl önce evrensel bir mesajı olan “ Benim, sizlerin kendi aranızdaki sevgi bağından şüphem yok, sizin aranızdaki merhamet duygunuzdan da şüphem yok. Ben merhametten ve sevgiden bunu kast etmemiştim. Bütün insanlara yönelik merhamet duygumuzu, sevgimizi geliştirmeliyiz. Bütün insanlara karşı merhamet duygumuzu geliştirmezsek gerçek insan olamazsınız ”dediğini belirtti.

“Her insan aynı değerdedir ve aynı hürmete layıktır.”

Başkan Gazi Şahin ; “İnsanın zenginlik veya fakirliği, memur ya da âmir olması, şu veya bu renkte olması, ya da belli bir dili konuşması Allah katında üstünlük ölçüsü olarak kabul edilmediği gibi, engelli olup olmaması da bir üstünlük sebebi değildir. İster sağlıklı, isterse bir rahatsızlık sebebiyle engelli konumunda bulunan her insan, Bizim anlayışımıza göre aynı değerde saygı ve hürmete lâyıktır. “dedi.


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr