T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Hayata Yeşil Işık Yakalım

 

Ülkemizde 01-07 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay haftası , Elmadağ Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda düzenlenen program ile kutlandı.

Elmadağ Sağlık Meslek Lisesi ve  Ankara Yeşilay Cemiyetinin ortaklaşa düzenlediği programa  Ankara Yeşilay Derneği Başkanı Şemsettin Toprak ile Yönetim Kurulu üyeleri ,TAPDK Tütün ve Alkol Kontrol Daire Başkanı Fatih Mustafa Özyeşil, İlçe Ptotokolü ve ilçede bulunan  okullardan gelen öğrenciler katıldı.

Tütün ve Alkol Kontrol Daire Başkanı Fatih Mustafa Özyeşil’in yaptığı açılış konuşmasında;  Görevlerinin Tütün ve Alkolün sebep olduğu toplumsal, kamusal ve tıbbi zararları önleyecek düzenlemeleri yapmak olduğunu belirterek “ Başta Sigara ve Alkol olmak üzere insanları gerçek amaçlarından uzaklaştıran, insanları bağımlı yapan kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmamız gerekiyor. Bu konuda mücadele eden hem devlet kuruluşları hem de Yeşilay gibi sivil savunma kuruluşlarına çok büyük işler düşüyor. Fakat işin aslı insanın kedisinde bitiyor. İnsanın kendisini kontrol etmesi gerekiyor” dedi. 

Türkiye Yeşilay  Cemiyeti Ankara Şube Başkanı Şemsettin Toprak; Dünyada her altı saniyede bir insanın sigara bağımlılığı yüzünden ölüğünü ve Türkiye de sigara bağımlılığı ve buna bağlı hastalıklar yüzünden her yıl 100 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.Toprak;” Ülkemizde maalesef sigaraya başlama yaşı 10’a, alkole başlama yaşı 11’e, uyuşturucu kullanımının yaşı ise 12 ye kadar inmiş durumda. Bu durumun en önemli sebebi ise aile içerisindeki sağlıksız iletişim” dedi. Gençlerimizin, çocuklarımızın bağımlı olmamaları için sevgi ve iyi iletişimin şart olduğunu söyleyen Dernek Başkanı Şemsettin Toprak “ Bağımlılıktan kurtulmanın yolu hiç başlamamaktır” dedi. 

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin; Kötülüklerin başı olan uyuşturucu ve alkollü içkilerden uzak duralım. Milletimizin geleceği, çocuklarımızın geleceğidir.Bir millet çocuklarını ne kadar mükemmel eğitir ve onların sağlığını ne kadar iyi koruyabilirse,geleceğine de o kadar güvenle bakabilir. Bugün burada öğrendiklerimizi yaşamımız boyunca uygulamayı diliyorum”.dedi.

“ZARARLI ALIŞKANLIKLARA HAYIR “

Elmadağ Sağlık Meslek Lisesi tarafından düzenlenen program; Kültür Bakanlığı Türk Halk müziği sanatçılarının sosyalleşme adına verdiği konser,slayt gösterileri,skeçler ve  İlçe genelindeki temel Eğitim ve Orta öğretim öğrencileri arasında düzenlenen “Zararlı alışkanlıklara hayır” sloganı yarışmasında dereceye giren öğrencilerin hediyelerinin verilmesiyle son buldu.


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr