T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
“Elmadağ İstiklal Marşı’nın 91. Yaşını Kutladı”

 

Elmadağ Halk Eğitim Merkezinde Elmadağ Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen İstiklâl Marşı'nın kabulünün (12 Mart 1921) 91. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma programına; İlçe Kaymakamı Resul Kır, Belediye Başkan Gazi Şahin,İlçe Garnizon Komutanı Ahmet Keleşoğlu, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih coğrafya Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Başkanı Prof. Dr. Nurullah Çetin, İlçe Protokolü, Öğretmenler, Öğrenciler ve Veliler katıldı.


“Allah Bir Daha Bu Millete istiklal Marşı Yazdırmasın”
Programda “İstiklal Marşımızı Anlamak” adlı konferans veren, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Başkanı Prof. Dr. Nurullah Çetin “İstiklal Marşımız sıradan bir şiir değildir, İstiklal Marşımızı anlayarak okumak çok daha verimli çok daha anlamı olacaktır. Şairler şiirlerine, toplumsal, tabiatsal, varlık ve zaman karşısındaki duygusal tepkilerini ortaya koyarlar. Onun için şiirlerin arka planlarında da anlamlar taşımaktadırlar. Yani bizim İstiklal Marşımız arka planında da çok zengin bir kültür şiiridir” dedi. Prof. Dr. Çakmak hoca İstiklal Marşımızın bir Milli mücadeleyi, Bayrak Mücadelesini ve Vatan mücadelesini belirten en önemli unsur olduğunu belirterek. “Ulusal Marşımız, biz Müslüman Türk Milletinin Milli kimlik sembolüdür” dedi. İstiklal Marşı’nın yazıldığı dönemdeki zor durumlar ve İstiklal Marşının kabulü hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Nurullah Hoca “Allah Bir Daha Bu Millete istiklal Marşı Yazdırmasın” diyerek konuşmaları bitirdi.

“Başkan Şahin İstiklal Marşını En Güzel Okuyanları Ödüllendirdi”
İstiklal Marşını ezbere en güzel okuma yarışmasına İlçe genelindeki  13 İlköğretim ve 8 ortaöğretim öğrencisi katıldı.Başkan Gazi Şahin tarafından Yarışmada Birinci olanlara yarım altın, ikincilere çeyrek altın, üçüncülere bir gram altın ve dereceye giren tüm öğrencilere Mehmet Akif Ersoy’un Safahat adlı kitabı hediye edilirken, tüm katılanlara ise istiklal marşı ve Çanakkale şehitlerine adlı şiirin yer aldığı tablo hediye edildi.

Program Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan sinevizyon gösterisi ile devam etti.
Başkan Gazi Şahin ise “Milli mücadelenin, vatan sevgisinin, vatan aşkının en güzel anlatılığı, Ulusal ve Milli marşımızın kabulünün 91. Yıl dönümünde, birlik ve beraberlik içerisinde burada toplanıp Milli Marşımızın kabulünü kutlamak çok anlamlı ve de çok gururlu bir duygu” dedi. İstiklal Marşının önemini, ne kadar zor zamanlarda yazıldığını ve anlamını hepimiz çok iyi biliyoruz. Onun için İstiklal Marşımız bizlerin içindeki, Milli duygularımızı, vatan sevgimizi ve millet sevgimizi anlatan, yaşattıran en güzel şiirdir” diyerek “Türk Milleti olarak her zaman birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gerekiyor” dedi.


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr