T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Başkan Şahin Hasanoğlan Köy Enstitüsüne İlk Çekici Vurdu

 

Hasanoğlan Köy Enstitüsü Güzel Sanatlar Binası restorasyon, rölöve, ve restitüsyon çalışmaları açılış töreni; Kültür Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Serhat Akcan ve Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin vurduğu çekiç ile start aldı.

Açılış törenine; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Serhat Akcan, Elmadağ İlçe Kaymakamı Resul Kır, Belediye Başkanı Gazi Şahin, İlçe Garnizon Komutanı Ahmet Keleşoğlu, Belediye Meclis Üyeleri, İlçe Daire Amirleri, Hasanoğlan Köy Enstitüsü mezunları ve sivil toplum örgütleri katıldı.

Mirasın Takipçilerinden Teşekkür.

Hasanoğlan Öğretmen Lisesi Mezunları Dernek Başkanı Nermin Yıldırım ; “ Cumhuriyet tarihimizin, tarihsel ve Kültürel mirası olan Hasanoğlan Köy Enstitüsü mezunları olarak, bu yok olmakta olan mirasın ayakta durabilmesi için başlatılan çalışmalardan dolayı, başta Belediye Başkanımız Sayın Gazi Şahin olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanımıza da çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Eserler Güvenli Bir Şekilde Korunarak, Yeni Nesillere Aktarılacak.

Restorasyon çalışmalarını yapan Mimar Fikri Aktan; “ Ülkemizi zengin kılan eserlerimizin restorasyon, rölöve ve restitüsyon çalışmaları yapılırken, eserlerdeki manevi duygulara önem verilerek, anlamını kaybetmeyecek şekilde yapılması, bu eserleri en güzel en güvenilir şekilde koruyarak, devamlılığını sağlayarak, gelecek nesillere aktarılmasını sağlıyoruz.” dedi.

Elmadağ Belediye Başkan Gazi Şahin; “Kültür, Sanat ve Bilim, bir tarihin bir milletin en büyük zenginliğidir. Bizlerde bu zenginliğin devamlılığını sağlayacak şekilde çalışarak, gelecek nesillere, aynen bizden önceki nesillerin bizlere bıraktığı gibi üstüne yeni değerler ekleyerek bırakmayı istiyoruz.” dedi.

Başkan Şahin; Turizm Bölgesi müjdesini verdi.

Başkan Şahin; Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile çıktığımız bu yolda, sadece bugün açılışını yaptığımız Güzel Sanatlar Binası Restorasyonu ile kalmayarak, Enstitüsü yerleşkesi içerisindeki her taşın, her binanın Restorasyonunu yapmayı istiyoruz” dedi. Başkan Şahin; “Kültür ve Turizm Bakanımıza ne kadar teşekkür etsek az olur” diyerek bir müjde daha verdi : Şahin; “ Yaptığımız gayretli çalışmalar sonucunda, Elmadağ, Hasanoğlan Bölgesi Turizm bölgesi ilan edildi. Tüm ilçemize Ankara’mıza hayırlı olsun” dedi.   

 


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr