T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Hasanoğlan Köy Enstitüsü Güzel Sanatlar Binası Restorasyonu Devam Ediyor

 
Hasanoğlan Köy Enstitüsü Güzel Sanatlar Binasının Restorasyon, Rölöve ve Restitüsyon çalışmaları hızla devam ediyor.
1941 yılında çok amaçlı olarak tasarlanıp inşa edilen, içerisinde müzik ilişkileri, piyano salonu, sinema-konser –fuaye salonu bulunan, makine dairesi ve ısıtma merkezi gibi önemli sanat dallarında eğitimlerin verildiği Güzel Sanatlar Binası yıkılmaya yüz tutmuş, bakımsızlıktan dolayı yok olma derecesine kadar gelmişti.
Bölge gezisi sırasında Hasanoğlan Köy Enstitüsü Yerleşkesin de incelemeler yapan Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, yok olmak üzere olan tarihi bina için kolları sıvadı.
Belediye İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından hazırlatılan projeler,  2011- 2012 yılında Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylatılarak, Hasanoğlan Güzel Sanatlar Binası Restorasyon, Rölöve ve Restitüsyon çalışmaları başlatıldı.
Belediye Başkanı Gazi Şahin; “ Bir tarihi yapı, o toplum tarihini gelecek nesillere en doğru ve en güzel şekilde aktarma aracıdır. Tarihimizi bizlere aktaran en önemli unsurlarımıza sahip çıkmak, onları korumak ve gelecek nesillere en güzel şekilde aktarmak amacıyla başladığımız çalışmalarımızda
bizlere inanarak desteğini hiçbir zaman esirgemeyen başta Ankara Valimiz Sayın Alaaddin Yüksel olmak üzere, Kültür ve Turizm Bakanımıza ve  emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Başkan Şahin;” İlçemizin ve Ülkemizin kültürel değerlerini korumak adına çok çalışarak, gelecek nesillere aynen bizden önceki nesillerin bizlere bıraktığı gibi, üstüne yeni değerler ekleyerek bırakmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

 


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr