T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Ankara'nın Başkent Oluşunun 89. Yıl Dönümü Elmadağ’da da kutlandı.

 

Ankara’nın Başkent oluşunun 89. Yıldönümü Elmadağ Hükümet Konağı bahçesinde yapılan tören ile kutlandı.

Törene Elmadağ İlçe Kaymakamı Resul Kır, İlçe Belediye Başkanı Gazi Şahin, İlçe Garnizon Komutanı Ahmet Keleşoğlu, İlçe Daire Amirleri ve Siyasi Parti Temsilcileri katıldı.

Tören Atatürk anıtına çelenk konulması ile başladı. Çelenklerin Atatürk anıtına sunulmasından sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Ankara Yeni Türkiye Devletinin Başkenti oldu

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşma görevli öğretmen Mevlüt Akça tarafından yapıldı. “ Milli mücadelenin zaferle sonuçlanması sonucu, devlet organları yeniden şekillenmeye başlamıştı. Bu yeni oluşuma tehlikeden uzak, sosyal, cografi ve ulaşımda elverişli bir başkent lazımdı. 13 Ekim 1923 günü İsmet Paşa ve dört arkadaşı Ankara’nın Başkent olması için Türkiye Büyük Millet Meclisine yasa önergesi verdiler. Önerge meclis de oylandı ve kabul edildi. Böylelikle Ankara Yeni Türkiye Devletinin Başkenti oldu” dedi.

Başkan Şahin; “Başkent Ankara’mızın, Eğitim, Ticaret, Sanayi ve Turizm alanlarında ki gelişmeleri devam etmekte.”

Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin; “ Başkentimizin 89. Yıl Dönümünü kutlamanın onurunu ve gurunu hep birlikte yaşamaktayız. Zor şartlar altında mücadelesini vermiş ve bu mücadeleden zaferle çıkan Türkiye Devleti, Başkenti olarak Ankara’yı seçmiştir. Ankara Başkent oluşundan sonra gelişerek, Yüksek okullara, büyük üniversitelere ev sahipligi yapmaya başlamıştır. Bugün gördüğümüz gibi Başkentimizin, Eğitim, Ticaret, Sanayi ve Turizm alanlarında ki gelişmeleri devam etmekle birlikte, bu konularda çok iyi gelişmiş bir Ilimizdir” dedi. Başkan Şahin son olarak; “ Ankara’mızı bu günlere getiren çok değerli büyüklerimize sonsuz şükranlarımızı sunuyor, güzel Başkent’imizi geleceğe taşıyacak olan gençlerimizi de sevgiyle selamlıyorum” dedi.

 


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr