T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Vuslatın 739.yıl dönümü Elmadağ’da anıldı.

 
Bu yıl 739.su dünyanın her yerinde  kutlanan ,Vuslat Yıldönümü Şeb-i Arus töreni, yani Hz. Mevlana’nın deyimiyle, “düğün günü” Elmadağ’da büyük bir coşku ile kutlandı.

Kuran okumada Dünya 1.liği alan Ali Tel  tarafından okunan Kuran-kerim tilaveti ile açılışı yapılan program Ankara Kocatepe Müezzini İsmail Coşarın okuduğu ilahilerle devam etti. İnsan düşüncesine yepyeni bir mesaj veren ve İslam düşünürlerinin fikir sistemlerini,  ruh, akıl ve sevgi üçgeni içinde sunan, insanlığa ahlak, din, ilim ve akıl yolunda heyecan katarak yeni ufuklar açan Hz.Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin Tasavvuf müziği ve Sema gösterileri eşliğinde anılmasıyla coşkuyla devam etti.

''İnsan yaratılmışların en şereflisidir''

İlçe Müftüsü Faruk Turhan ''İnsan yaratılmışların en şereflisidir'' düşüncesiyle her dilden, her dinden, her renkten insanı kucaklayan Mevlana; sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolüdür diyerek Elmadağ Düğün salonunda yapılan programın da tamda adına uygun böyle güzel bir yerde yapıldığı için Başkan Gazi Şahin’e teşekkür etti.

“Mevlana Dünya için büyük bir değerdir.”

 Şeb-i Arus töreninde konuşan Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin, Mevlâna ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul ediliyor. O öldüğü zaman sevdiğine yani Allah’ına kavuşacaktı. Onun için Mevlâna ölüm gününe düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen “Şeb-i Arûs” diyordu. Hz Mevlana her şeyin kaynağını iyi biliyordu. Keza “Yaratılanı sevmek gerekir yaratandan ötürü’ cümlesiyle bize güzelliği sevgiyi ve iyiliği; yalnızca insana değil yaratılan her şeye değer verme anlayışını miras olarak bırakmıştır. Hz Mevlana’yı anlamak insanı anlamaktır, İnsanı anlamak ise her şeyi anlamaktır. Sevgi her şeyin çözüm kaynağıdır.” dedi.

Başkan Şahin; “Sözlerimi , Hz. Mevlana nın deyimiyle ,güzel sözüyle bitirmek istiyorum, “Yaratılanı severiz, yaradan dan ötürü”, sözünden hareketle Bizim de Herkese yetecek kadar sevgimiz var diyor, Hepinizi sevgiyle kucaklıyor, hürmetlerimi sunuyorum.”dedi.

Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr