T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Elmadağ‘ da Simültane Satranç Rüzgârı Esti

 
Elmadağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Elmadağ Rönesans Dershanesi işbirliği ile Elmadağ Kurtuluş İlköğretim Okulu kapalı spor salonunda simultane satranç (çoklu satranç) gösterisi düzenlendi.
Gösteriye, Belediye Başkanı Gazi Şahin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şuayip Bütün, Elmadağ Rönesans Dershanesi Kurucusu Serkan Er, öğretmenler ve İlçe genelindeki tüm okulları kapsayan öğrenci grupları katıldı.
40 kişi ile aynı anda satranç oynandı.
Türkiye’yi Uluslararası düzeyde temsil eden ilk kadın satranç oyuncusu ve aynı zamanda 9 kez Kadınlar Türkiye satranç şampiyonu olan Nilüfer Çınar Çorlulu ve 2011 yılında Türkiye Hızlı Satranç Şampiyonu olan, Muhittin Büker, Elmadağlı 40 öğrenci ile aynı anda maç yaptılar. Maçlar başlanmadan önce, Satranç Antrenörü Halil Nejat Özmen tarafından kurallar yarışmacılara tekrar anlatıldı.
“Eş zamanlı çoklu düşünme becerisinin güçlü bir adımıdır satranç.”
Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin ; ”Satranç değişik yaş, cinsiyet ve kültürden çocukları, eğlenebilecekleri bir faaliyette bir araya getiren bir köprü gibidir. Satranç dünyanın her yerinde oynandığı için çocuğunuz evrensel bir oyun öğrenmiş olur, dünyanın neresine giderseniz gidin, satranç oynayacak birini bulabilirsiniz.”Dedi. Kendisinin de uzun yıllardır satranç oynadığını belirten Şahin; Satranç oynayan çocukların kendilerine güvenlerinin, genel zekalarının ve analitik düşünme yeteneklerinin arttığını, anlama ve buna bağlı olarak yorumlama yeteneğinin de arttığını belirtti. “Bu yeteneklerden hiçbiri satranca özgü değildir ama satranç oyununun bir parçasıdır” diyerek, Eş zamanlı çoklu düşünme becerisi gerektiren satranç oyununa katılacak olan yarışmacılara başarılar diledi.
Eğlenceli geçen yarışmanın sonunda yarışmaya katılan tüm öğrencilere satranç takımı hediye edildi.
 

Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr