T.C. Elmadağ Belediyesi "Herkese Yetecek Sevgimiz Var"
Çiftçiler, Avrupa Birliği projeleri için hazırlanıyor.

 

Elmadağ Halk Eğitim Merkezi 86 çiftçiye Tıbbi ve Aromatik bitki yetiştiriciliği kursu veriyor.

İlçe Halk Eğitim Müdürü Mehmet Güven; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK) uygulamaya konulan Kırsal kalkınma için katılım öncesi yatırım aracı (IPARD) programı çerçevesinde hazırlanacak projelerin kabulünde gerekli görülen Tıbbı ve Aromatik bitki yetiştiriciliği belgesi şartı olduğunu, 26 Şubat 2013 tarihinden itibaren başvuruda bulunan çiftçilere Tıbbı ve Aromatik bitki yetiştiriciliği eğitimi verdiklerini belirtti.

Projelere Avrupa Birliğinden destek

Kurs sonunda başarılı olan çiftçiler belgelerini alarak hazırlamış oldukları kalkınma projeleri ile Avrupa Birliği ve aday ülkeleri ile birlikte yürütülen IPARD Programına başvurabileceklerini belirten Mehmet Güven; “Projeleri kabul olan çiftçiler geri ödemesiz olarak proje tutarının %50-65 i oranında Avrupa Birliği bütçesinden destek alacaklar” dedi.

“Eğitimle doğanın dilini öğreneceksiniz.”

Kursiyerleri ziyaret eden Elmadağ Belediye Başkanı Gazi Şahin; Bitkiler insanların hayatı için vazgeçilmez canlılardır. Besin, yakacak ve giyecek elde etmede insanlar bitkilerden büyük ölçüde yararlanmaktadırlar ayrıca bitkilerin, hastalıkların tedavisi amacıyla kullanıldıkları da bilinmektedir. Doğanın her zaman kendi dili vardır ve insanlarla bu dil aracılığıyla konuşur. Aldığınız bu eğitimler sonunda “Tıbbı ve Aromatik bitki yetiştiriciliği belgesi” almaya hak kazanacak, doğanın ve bitkilerin dilini çözecek, daha az emekle daha çok ve daha verimli ürünler elde edeceksiniz.”dedi. Belgeyi almaya hak kazanan çiftçiler arasından proje üreten ve projesi onaylananlar Avrupa Birliğinden de bütçe desteği alabilecekler.”dedi.


Elmadağ Belediye Başkanlığı Elmadağ / Ankara
http://www.elmadag.bel.tr * info@elmadag.bel.tr